pH-metria przełyku

24 godzinne monitorowanie pH-przełyku

Badanie które wykonuje się w celu obiektywnego potwierdzenia oraz dla oceny ilościowej refluksu.

Badanie przeprowadza się za pomocą sondy z tworzywa sztucznego o średnicy około 2 mm. Sonda jest wprowadzana przez nos do przełyku po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa i gardła. Przez rejestrator podłączony do sondy mierzone są zmiany odczynu przełyku.

Badanie wiąże się z noszeniem przy sobie rejestratora przez 24 godziny. Posiłki powinny być spożywane tak jak w każdym innym dniu. Leki w trakcie badania należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego/kierującego do badania.

Dla potrzeb oceny wyników badania należy zanotować w specjalnie prowadzonym dzienniku początek i koniec spożywania posiłków, początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienie zgagi lub bólu w klatce piersiowej, lub innych objawów niepokojących.

Po upływie 24 godzin sondę i elektrodę bierną usuwa się, a dane z rejestratora przesyła się do komputera, który za pomocą specjalnego oprogramowania oblicza wyniki badania.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

1. W dniu badania należy być na czczo- co najmniej 6 godzin przed badaniem nie należy jeść.

2. Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów ani żuć gumy.

3. Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ PRZED BADANIEM
  1. Ciężkie choroby przewlekłe (cukrzyca, astma, niewydolność krążenia, padaczka, jaskra). Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody.
  2. Skłonność do krwawień.
  3. Ciąża.
  4. Choroby psychiczne.
  5. Nosicielstwo wirusów żółtaczki zakaźnej i HIV.
  6. Uczulenie na leki.
  7. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny skonsultować przygotowanie do badań z lekarzem wykonującym badanie.
PO BADANIU

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego postępowania po jego zakończeniu.

Wyróżnia nas indywidualne podejście do Pacjenta i kompleksowość działań na każdym etapie leczenia.

Umów wizytę. Rejestracja online!