KINESIOTAPING !!!

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne

Plastrowanie dynamiczne potrafi złagodzić np. bóle kręgosłupa czy też poprawić krążenie.

Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, głównie w celu złagodzenia bólu, a także by zapobiec kontuzjom. W związku z tym używają ich głównie sportowcy, m.in. tenisistka Serena Williams czy piłkarz Mario Balotelli. Jednak plastrowanie dynamiczne pomoże także złagodzić ból kręgosłupa, poprawi krążenie czy uratuje przed skurczami łydek. Sprawdź, jak działa kinezjotaping.

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne, kinezjotaping) to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Zostały one opracowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskały w latach 90.

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – wskazania.
Jak działa kinesiotaping?

Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.

1. Ból

 • pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
 • kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) - plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
 • reumatyczne;
 • po operacjach - kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny. Podobno działa tak dobrze, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych;

2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie

Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.

3. Zapobieganie kontuzjom

Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.

4. Skurcze

Plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i "złapał" ich skurcz, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.

5. Problemy z krążeniem

Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny - wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).

6. Zmarszczki

Jak twierdzi dr Kenzo - twórca kinesiotapingu, taśma zapobiega powstawaniu zmarszczek. On sam używa jej na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmuje rano. Przekonuje, że jej regularne używanie może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, a także cieniom pod oczami.

7. Rozstępy

Kinesiotaping pomoże kobietom ciężarnym nie tylko się zrelaksować, lecz także zapobiec rozstępom.

Monika Majewska http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/kinesiotaping-plastrowanie-dynamiczne-jak-dziala_36439.html

WSKAZANIA:

 • Bóle pourazowe,
 • Bóle kręgosłupa,
 • Bóle reumatyczne,
 • Bóle pooperacyjne,
 • Nadwyrężenie mięśni,
 • Skurcze,
 • Problemy z krążeniem,
 • Rozstęp mięśni brzucha po ciąży,
 • Zapobieganie kontuzjom.

Kinesiology Taping, w naszym Centrum Medycznym wykonuje licencjonowany fizjoterapeuta, który ukończył specjalistyczny kurs oraz posiada szeroką wiedzę o anatomii i funkcjonowaniu ciała człowieka. Plastry trzeba naklejać w odpowiedni sposób, w zależności od tego, jaki cel ma być osiągnięty. Technika aplikacji plastrów polega na sposobie cięcia, naciągnięcia oraz rozciągnięcia w odpowiedni sposób plastrów na powierzchni skóry. 

Po aplikacji plastra pacjent proszony jest o wykonanie jakiegoś ruchu, który pozwoli ułożyć plaster odpowiednio do skóry, wtedy na powierzchni plastra pojawią się charakterystyczne fałdki, które mają za zadanie delikatnie unosić skórę właściwą nad powięzią. Wpływa to na regulowanie napięcia mięśniowo-powięziowego, mikrokrążenie limfy oraz zmniejszenie nacisku na receptory bólowe.

Plastry działają 24h na dobę, a ich technologia odzwierciedla linie papilarne człowieka i zbliżona jest do właściwości ludzkiej skóry. Dzięki swoim właściwościom pozwalają skórze oddychać i są wodoodporne, tym samym nie powodują skutków ubocznych, jakimi są np. odparzenia

Wyróżnia nas indywidualne podejście do Pacjenta i kompleksowość działań na każdym etapie leczenia.

Umów wizytę. Rejestracja online!