WODOROWY TEST ODDECHOWY (WTO)

Badanie pozwalające stwierdzić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo.

Wodorowy test oddechowy wykonuje się m. in. przy podejrzeniu nietolerancji laktozy, fruktozy i innych cukrów.

Wodorowy test oddechowy pozwala wykryć wodór i określić jego poziom w wydychanym powietrzu, po uprzednim podaniu węglowodanów (cukrów) pacjentowi.

Wodór to gaz wytwarzany w procesie fermentacji, w wyniku działania bakterii na węglowodany w jelicie grubym lub cienkim. Następnie przedostaje się do krwi, a dalej do pęcherzyków płucnych, skąd jest usuwany przez drogi oddechowe. W przebiegu niektórych schorzeń większa część lub całość spożytych węglowodanów nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej, nieprawidłowej fermentacji w jelicie grubym, czego konsekwencją jest wytworzenie dużej ilości wodoru.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Na kilka dni przed badaniem (4-5 dni):
 • należy wstrzymać się z zażywaniem leków, takich jak: witaminy, aspiryna, antybiotyki, środki przeczyszczające.
Dzień przed badaniem:
 • Należy przejść na odpowiednią dietę: unikać warzyw wzdymających (takich jak: kapusta, cebula, por, fasola, warzywa marynowane), nie wolno pić mleka oraz soków owocowych. Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być lekki i ubogi w błonnik pokarmowy.

Uwagi:

 •  W DNIU POPRZEDZAJĄCYM BADANIE OD WIECZORA DO GODZINY BADANIA NIE NALEŻY PALIĆ PAPIEROSÓW.
 • PRZED BADANIEM NALEŻY DOKŁADNIE UMYĆ ZĘBY I WYSZCZOTKOWAĆ JĘZYK.   (osoby z protezami nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania)
 • NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ NA CZCZO (12 GODZIN OD OSTATNIEGO POSIŁKU). MOŻNA JEDYNIE WYPIĆ SZKLANKĘ WODY MINERALNEJ (NIEGAZOWANEJ, BEZ DOMIESZKI CUKRU ANI ŻADNYCH DODATKÓW SMAKOWYCH)
WSKAZANIA DO BADANIA

Powyższy proces zachodzi przy złym wchłanianiu lub nietolerancji laktozy, fruktozy i innych cukrów - sacharozy, sorbitolu czy ksylitolu, dlatego podejrzenie tego typu nietolerancji pokarmowej jest wskazaniem do badania. Ponadto wodorowy test oddechowy powinno się wykonać przy podejrzeniu zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), zespołu jelita wrażliwego.

W związku z tym badanie jest przeznaczone dla osób zmagających się z dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak, m.in. uporczywe wzdęcia, poczucie nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej, biegunki, zaparcia czy bóle brzucha, które pojawiają się po spożyciu węglowodanów lub mają charakter przewlekły (trwają przynajmniej 3 miesiące).

PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA
Bezwzględne przeciwwskazania:
 • Zdiagnozowana lub podejrzewana wrodzona nietolerancja fruktozy (przeciwwskazanie dla wodorowego testu oddechowego z fruktozą i sorbitolem)
 • Zdiagnozowana lub podejrzewana (poposiłkowa) hipoglikemia.
Względne przeciwwskazania:
 • Przyjmowanie antybiotyków (w okresie 4 tygodni przed badaniem)
 • Kolonoskopia ( w okresie 4 tygodni przed badaniem)
 • Irygoskopia ( w okresie 4 tygodni przed badaniem)
 • Fluoroskopia jelita cienkiego ( w okresie 4 tygodni przed badaniem)
 • Ileostomia ( z wyjątkiem diagnostyki przerostu bakteryjnego jelita cienkiego- SIBO)

Wyróżnia nas indywidualne podejście do Pacjenta i kompleksowość działań na każdym etapie leczenia.

Umów wizytę. Rejestracja online!