Elastografia

 Elastografia – nieinwazyjne badanie stopnia zwłóknienia wątroby.

Możesz sprawdzić stan swojej wątroby i ocenić ewentualne uszkodzenia tego organu w oparciu o najnowsze, nieinwazyjne badanie metodą elastografii dynamicznej, które dostarcza dokładne i powtarzalne dane w zakresie oceny sztywności (zwłóknienia) wątroby. Wynik tego badania jest równorzędny do wyniku biopsji wątroby, która jest metodą inwazyjną obciążoną możliwością ciężkich powikłań.

Wątroba bierze udział w prawie każdym procesie fizjologicznym. Ten największy gruczoł w organizmie człowieka odgrywa kluczową rolę w zachowaniu homeostazy metabolicznej (prawidłowego funkcjonowania całego organizmu).

Jest to badanie bardzo dobre do oceny stopnia zwłóknienia tego nadrządu i bardzo dobrze sprawdza się w diagnostyce i obserwacji pacjentów z wirusowymi zapaleniami wątroby typu B i C.

Badanie elastograficzne wątroby ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest powtarzalność i to że zabieg ten możemy wielokrotnie wykonywać u tego samego pacjenta w różnych odstępach czasu. Jest to wspaniałe narzędzie diagnostyczne dla lekarza z tego względu że nie narażamy pacjenta na zabieg inwazyjny (nie jak w przypadku biopsji). Poza tym jeśli zlecamy pacjentowi jakieś leki, przeprowadzamy postępowanie i stawiamy diagnozę, to mamy możliwość późniejszego kontrolowania stanu wątroby.

Koszt badania: 250 zł